vrchnost: solárko zůstává otevřené, protože není wellness

Netrpělivě jsme čekali v pondělí 14. prosince 2020 na tiskovou konferenci po jednání vlády ohledně přesunu do režimu 4 hlídacího Psa. Že zůstanou obchody otevřené, se dalo čekat. Ale co malé a doplňkové služby, které jsou mimo zorný úhel úředníků a miliardářů co řídí naší zem? Třeba solárka. Naštěstí p. Kopecký z portálu iDnes.cz položil jasný a konkrétní dotaz a dožadoval se odpovědi. Tady máte přepisu části TK. Čas odpovídá zvukovému záznamu na webu vlada.cz.

Kopecký iDnes.cz 37:49 Řekli jste, že budou otevřené služby. Takže pochopil-li jsem to správně, že třeba kromě kadeřníka, o kterém se hovořilo již dříve, bude člověk moci jít i například na úpravu nehtů nebo něco takového. Bude otevřeno třeba solárko? Bazény jsou zavřené, fitness asi taky zavřené. Jestli jsem pochopil že fitness bude zavřený asi i bazény. Jak to bude se solárky?

Havlíček 40:41 Co se týká těch obchodů a služeb, tak jsou otevřené pochopitelně tedy všechny obchody, veškeré maloobchody, a současně zjednodušeně řečeno všechny služby s vyjímkou bazénů, wellness center a služeb v oblasti ubytovacích zařízení. Takže například kadeřnictví ale stejně tak ta pedikůra nebo manikúra. Ano toto zůstávají otevřené. Zůstává třeba i masáž, kdybych to zjednodušil. Nejsou otevřené bazény a wellness centra.

Kopecký 41:15 I třeba i solárka, pane ministře. Solárka.

Havlíček 41:19 Ano, solárka zůstávají otevřena, protože nejsou součástí bazénů, wellness center.

Kopecký 41:24 Třeba sauny? Sauny jsou otevřené, nebo zavřené?

Havlíček 41:28 Zavřené. Ty se dávají do wellness center. My to máme, samozřejmě ten detail je v tom prováděcím předpisu. To znamená ano, sauna spadá pod režim bazénů a wellness center.


V letošním roce jsem se naučil jednu důležitou věc. Nevěřit slovům z tiskové konference Vlády, ale přečíst si právní dokument Usnesení Vlády. Protože ten jediný, je právně závazný. Druhý den ráno, jsem si dohledal a přečetl Usnesení Vlády č. 1332 ze dne 14.12.2020. A nestačil jsem se divit. Ta dvojsmyslná věta, kdy solária zakazují stejně jako wellness centra, v Usnesení zůstala. Již od října. Pořád stejně a nesmyslně.

Vláda zakazuje …. provoz a používání … wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní …

Prováděcí předpis co by to měl vysvětlovat, jak říkal ministr Havlíček, zatím není. Takže věříme veřejnému příslibu, jasně formulovanému dotazu a jasně formulované odpovědi spolu se zdůvodněním:

solária jsou stále otevřena

Tedy alespoň do té doby, než celou zemi opět zavřou. Na což jsme si všichni už asi bohužel zvykli. Takže v klidu k nám doražte, pro jistotu se telefonem objednejte na konkrétní čas a užijte si chvilku relaxu.

P.S.: Ta pondělní eskapáda s výkladem problematicky napsaného zákazu mi potvrdila, že jsme od října nemuseli mít zavřeno. Jenomže nikdo z úředníků (včetně ministra) to nechtěl říct veřejně či dát na papír a my se nechtěli dohadovat s PČR, která by šla kontrolovat udání, že máme otevřeno.

2 odpovědi na “vrchnost: solárko zůstává otevřené, protože není wellness”

  1. Strategie otevření solária mne vždycky zvedne ze židle. Jsem sama ve vydesinfikované místnosti, nikdo mi nedýchá za krk jako u kadeřníka a na masážích… apod. Já po sobě desinfikuji. Majitelka znovu desinfikuje a přesto nebylo povoleno. Postrádám logiku …

    1. Naprosto souhlasím. Napřed jsou pravidla „služby péče o tělo 1:1“ a teď z toho vypadne opět výčet provozoven s gumovým výkladem. Každé solárko pracuje v režimu 1:0, tedy obsluha není při poskytování služby ve styku se zákazníkem. Navíc pokud je solárko postavené podle aktuálních předpisů (což my jsme), tak je nucená výměna vzduchu ven mimo provozovnu a boxy jsou stavebně oddělené od ostatních prostor. Postup a podmínky desinfikování po klientovi je nezbytnou součástí kolaudace od hygieny bez ohledu na covid. Styk se zákazníkem je cca 20 vteřin při placení služby, což je výrazně kratší doba, než v libovolné otevřené prodejně potravin. A mobilita lidí? Jednotky až desítky lidí za den, což je významně méně než v obchodech s potravinami. Zvažujeme s právníkem podání žaloby na NSS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *