Vláda ČR: od 27.12.2020 zavřeno

Dnes Vláda ČR vyhlásila od 27. prosince 2020 přechod do 5. stupně PES, což kromě jiného znamená zavření naší provozovny Solárního studia Šárlin. Zatím nikdo netuší, jak dlouho bude uzavření trvat – budeme Vás samozřejmě informovat o vývoji.

Přejeme Vám pěkné svátky!

vrchnost: solárko zůstává otevřené, protože není wellness

Netrpělivě jsme čekali v pondělí 14. prosince 2020 na tiskovou konferenci po jednání vlády ohledně přesunu do režimu 4 hlídacího Psa. Že zůstanou obchody otevřené, se dalo čekat. Ale co malé a doplňkové služby, které jsou mimo zorný úhel úředníků a miliardářů co řídí naší zem? Třeba solárka. Naštěstí p. Kopecký z portálu iDnes.cz položil jasný a konkrétní dotaz a dožadoval se odpovědi. Tady máte přepisu části TK. Čas odpovídá zvukovému záznamu na webu vlada.cz.

Kopecký iDnes.cz 37:49 Řekli jste, že budou otevřené služby. Takže pochopil-li jsem to správně, že třeba kromě kadeřníka, o kterém se hovořilo již dříve, bude člověk moci jít i například na úpravu nehtů nebo něco takového. Bude otevřeno třeba solárko? Bazény jsou zavřené, fitness asi taky zavřené. Jestli jsem pochopil že fitness bude zavřený asi i bazény. Jak to bude se solárky?

Havlíček 40:41 Co se týká těch obchodů a služeb, tak jsou otevřené pochopitelně tedy všechny obchody, veškeré maloobchody, a současně zjednodušeně řečeno všechny služby s vyjímkou bazénů, wellness center a služeb v oblasti ubytovacích zařízení. Takže například kadeřnictví ale stejně tak ta pedikůra nebo manikúra. Ano toto zůstávají otevřené. Zůstává třeba i masáž, kdybych to zjednodušil. Nejsou otevřené bazény a wellness centra.

Kopecký 41:15 I třeba i solárka, pane ministře. Solárka.

Havlíček 41:19 Ano, solárka zůstávají otevřena, protože nejsou součástí bazénů, wellness center.

Kopecký 41:24 Třeba sauny? Sauny jsou otevřené, nebo zavřené?

Havlíček 41:28 Zavřené. Ty se dávají do wellness center. My to máme, samozřejmě ten detail je v tom prováděcím předpisu. To znamená ano, sauna spadá pod režim bazénů a wellness center.


V letošním roce jsem se naučil jednu důležitou věc. Nevěřit slovům z tiskové konference Vlády, ale přečíst si právní dokument Usnesení Vlády. Protože ten jediný, je právně závazný. Druhý den ráno, jsem si dohledal a přečetl Usnesení Vlády č. 1332 ze dne 14.12.2020. A nestačil jsem se divit. Ta dvojsmyslná věta, kdy solária zakazují stejně jako wellness centra, v Usnesení zůstala. Již od října. Pořád stejně a nesmyslně.

Vláda zakazuje …. provoz a používání … wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní …

Prováděcí předpis co by to měl vysvětlovat, jak říkal ministr Havlíček, zatím není. Takže věříme veřejnému příslibu, jasně formulovanému dotazu a jasně formulované odpovědi spolu se zdůvodněním:

solária jsou stále otevřena

Tedy alespoň do té doby, než celou zemi opět zavřou. Na což jsme si všichni už asi bohužel zvykli. Takže v klidu k nám doražte, pro jistotu se telefonem objednejte na konkrétní čas a užijte si chvilku relaxu.

P.S.: Ta pondělní eskapáda s výkladem problematicky napsaného zákazu mi potvrdila, že jsme od října nemuseli mít zavřeno. Jenomže nikdo z úředníků (včetně ministra) to nechtěl říct veřejně či dát na papír a my se nechtěli dohadovat s PČR, která by šla kontrolovat udání, že máme otevřeno.