Týdenní intenzivní komunikace s ministerstvem zdravotnictví, ministerstvem průmyslu a obchodu, úřadem vlády, krajskými hygienickými stanicemi a výsledek nula. Namísto požadovaného výkladu právně závazného dokumentu nařízení vlády č. 453, se nám dostalo chaotického citování z webů ministerstev provázeného dojmologií úředníků. Děkuji redaktorům z Hospodářských novin, že nás v tom nenechali – 7.5.2020 vyšel v Hospodářských novinách článek Benedikta Lederera a Martina Ťopka.
Podnikatel Petr Žůrek s manželkou provozují v Přerově malé solárium. „Oba jsme v invalidním důchodu a toto je náš nástroj obživy, proto si pečlivě hlídáme, kdy zase budeme moci otevřít,“ popisuje Žůrek. Právě při sledování toho, jak bude stát uvolňovat opatření, kterými zavřel i solária, narazil Žůrek na rozpor mezi usnesením vlády a plánem, podle něhož umožní ministerstvo zdravotnictví provozovnám znovu otevřít.
Ministerstvo počítá s tím, že solária otevřou v pondělí 11. května, stejně jako kadeřníci, maséři či pedikéři. Provozovatelé se však domnívají, že by měli mít otevřeno dříve. Odvolávají se přitom na nařízení vlády z konce dubna, v němž se uvádí, že od 27. dubna mohou mít otevřeno mimo jiné provozovny, ve kterých nedochází ke kontaktu personálu s tělem zákazníka. Což solária splňují.
Jejich provozovatelé upozorňují, že jejich klient může zaplatit bezkontaktně, sám se následně odebere k opalovacímu boxu, svlékne se a opaluje a poté se oblékne a odchází. „Následně celý box dezinfikujeme speciálními dezinfekčními prostředky,“ popisuje Žůrek s tím, že celá věc je proto z pohledu rizika šíření nákazy bezpečná. „Nedává logiku mít zavřeno, když třeba posilovny už mohou mít otevřeno,“ dodává Michal Kárych, majitel solárních studií Sun City.
Důvodem, proč se solária snažila jednat s ministerstvem o dřívějším otevření, je také to, že období od března do května pro ně představuje vrchol sezony. Kdyby solária otevřela stejně jako posilovny 27. dubna, mohla by zmírnit propad zisků, který jim pandemie koronaviru přinesla. „Během dvou týdnů přicházíme o příjem v řádech stovek tisíc korun,“ říká Kárych, jehož studia jsou v několika městech po republice.
Byť u menších studií nemusí být příjmy tak vysoké, i tak jsou třeba v případě Žůrka důležité. „Během sezony, která je od prosince do května, musíme vydělat tolik, abychom pokryli náklady mimo sezonu. Mít otevřeno dva týdny by teď pro nás znamenalo zaplacení provozních nákladů na měsíc a půl v době, kdy o služby není tolik zájem,“ popisuje Žůrek.
Obrátil se proto na ministerstvo zdravotnictví, aby mu vysvětlili, kdy může otevřít a proč byla solária dána do stejné kategorie jako třeba kadeřnictví. Odpověď však nezískal.
O jednání s ministerstvem marně usiloval také Michal Kárych, a to jako předseda České asociace zdravého opalování. „Naše podnikání pro ně asi není tak důležité,“ míní Kárych.
Mluvčí ministerstva Martin Novotný na dotaz HN, proč se mají solária otevřít až 11. května, pouze odpověděl, že si je úřad vědom, že v soláriích nedochází ke kontaktu klienta s obsluhou. Důvod, proč mají otevřít stejně se službami, kde ke kontaktu dochází, však přes opakovanou žádost nesdělil.
Postupné otevírání obchodů představila vláda v půlce dubna. Podle plánu by všechny provozovny měly zcela otevřít začátkem června. Jako poslední se na řadu dostanou restaurace, hotely či tetovací salony. Vláda už dříve uvedla, že data se mohou měnit podle vývoje pandemie. Nedávno takto povolila právě dřívější otevření posiloven v omezeném provozu.